W jakim celu wykonywane są zapisy pasieczne. Czy to w ogóle potrzebne? Właściwie prowadzone zapisy pasieczne usprawniają prace w pasiece. Jednak na tak postawione pytanie często można usłyszeć i przeczytać, iż są niepotrzebne, bo załatwiają to np pineski w dennicy. Różne propozycje zapisów pasiecznych można spotkać w poradnikach i artykułach pszczelarskich. Zobaczyć wiele tzw kart…
Wpisy

Ramka pracy narzędzie do walki z warrozą
Ramka pracy jest ignorowana przez szereg pszczelarzy, którzy widzą tylko jej wady. W tym wpisie proponuję skupić się na zagadnieniu: co będę miał gdy zastosuję ramkę pracy? Ramka pracy – ważne zalety. Ramka pracy – walka z warrozą: roztocza warrozy mają w czerwu trutowym lepsze warunki rozwoju i jak podaje literatura wchodzą częściej do czerwu…

Własne matki w pasiece, to proste do wykonania
W okresie kiedy rodziny zaczynają wchodzić w nastrój rojowy, trzeba podjąć odpowiednie działania, wtedy jednym z elementów walki z tym nastrojem jest zabieranie ramek wraz z pszczołami (jedna ramka bez matki). Własne matki zupełnie za darmo! U mnie efektem działań przeciwrójkowych jest tworzenie zbiorczych odkładów, a to jest wykorzystywane do wychowu własnych matek i tworzenia…

Zabiegi późnego lata rozpoczynające rok pszczeli
Zabiegi późnego lata w pasiece to układanie gniazd do zimowli. Na to składa się u mnie systematyczne (tj co rok) usuwanie ciemnych – przeczerwionych plastrów z dolnej rodni. Jest to bardzo ważny i nieodzowny element właściwej higieny pasiecznej. Jak pokazane na rysunku, dolny korpus, po strząśnięciu pszczół – ramki idą do przetopienia. Na dennicę układam…

Dennica osiatkowana
Dennica osiatkowana to bardzo ważny element ula wielokorpusowego. Dennicę osiatkowaną jak pamiętam wymusiła warroza, a już z początku jej stosowania była bardzo krytykowana. Krytyka następowała ze strony wyznawców ocieplanych uli, dla których nie do pogodzenia było i dalej jest otwarte dno ula podczas zimowli. Dalej istnieje pogląd, a za tym jest produkcja i podaż, że…

Ul wielokorpusowy
Dla mnie ważne jest aby ul był prosty, tani i łatwy w obsłudze. Taki właśnie jest ul wielokorpusowy drewniany, z pojedyńczej deski, wykonany wg konceptu dr G. Liebiga. Zdjęcie uli które wykonałem umieściłem w nagłówku wpisu. Jaki wybrać ul do pasieki ? Z badań naukowych wynika, iż zimą temperatura we wnętrzu ula (przy ścianach) jest…

Własna węza
Czysty miód powstaje tylko w czystym wosku Własna węza – wykonana z własnego wosku wolnego od akarycydów, dlaczego to ważne? Środki stosowane przeciw warrozie, tj akarycydy rozpuszczają się w wosku, który jest tłuszczem, a stamtąd zatruwają pszczoły, które to pszczoły roznoszą je po całym ulu. Około 1/10 wielkości tych środków przechodzi z wosku do miodu…

Prace wiosenne w pasiece do wykonania
Jakie prace wiosenne w pasiece trzeba wykonać? W tej metodzie gospodarowania odpowiedź jest prosta. Po przejściu zimy, poza sprawdzeniem ilości pokarmu (zabraniem ramek – nadmiaru pokarmu lub dołożenia ramek z pokarmem, w przypadku małych zapasów), w zasadzie do kwitnienia wiśni nie ma potrzeby w rodzinach gospodarczych nic czynić. Oczywiście zdarzy się, iż niekiedy są rodziny…

Kwas mrówkowy przeciw warrozie
O czym trzeba wiedzieć stosując do walki z warrozą kwas mrówkowy? Metod jest wiele. Metoda dr G. Liebiga z jego dozownikiem KM jest bezpieczna i skuteczna. Ze względu na to, iż w okresie czerwowym 80% roztoczy warrozy znajduje się w czerwu, pozostają tylko dwa skuteczne sposoby zwalczania warrozy: 1. kwas mrówkowy (KM) – gdyż tylko…