Z praktyki „Podziel i lecz”… takie tam drobnostki.
Zastosowanie walki z warrozą metodą „podziel i lecz” wg dr G. Liebiga, możliwe i łatwe jest dzięki prowadzeniu gospodarki pasiecznej w ulach wielokorpusowych.
Po podziale, po miodobraniu w lipcu, do odkładu z pszczołą lotną, koniecznie trzeba podać matkę w klatce i zwężyć wylot gąbką poliuretanową (również gąbka poliuretanowa do odkładu czerwowego). Jest wtedy duże zagrożenie rabunkiem i bez takich zabezpieczeń (nieuformowane strażniczki przy wylotku) może wystąpić rabunek i utrata matki.
Zabieg kwasem szczawiowym wykonuję wcześnie rano, na drugi (trzeci) dzień po podziale. Dlaczego? Pszczoły muszą się zlecieć do ula, ponadto wcześnie rano pszczoły siedzą w ulu!
Gdy nie mogę znaleźć matki, daję ramkę z czerwem do odkładu z pszczołą lotną. Później matkę łatwiej odszukać w odkładzie czerwowym- zabieram wcześniej podaną ramkę z czerwem i podaję matkę w klateczce.
Ważne, aby po zabiegach w odkładzie z pszczołą lotną i odkładzie czerwowym (12 dni po) policzyć ile spadło martwej warrozy.
Praktyczne do podkarmiania są podkarmiaczki ramkowe plastikowe (4 l), z przyczyn technicznych tej metody, jest to super rozwiązanie godne polecenia.
Poniżej mój terminarz z roku 2020 „podziel i lecz”

„Podziel i lecz” Opis moich czynności i daty ich wykonania zamieszczone są pod diagramem
Legenda do diagramu jw.
– KS lotna – zabieg kwasem szczawiowym na odkładzie (bez czerwu) z pszczołą lotną.
– Cz na I korpus – zestawienie odkładu czerwowego na jednym korpusie.
– KS Cz– zabieg kwasem szczawiowym na odkładzie czerwowym (wolnym od czerwu) .
– Karmienie I i Karmienie II – zakarmianie odkładów syropem cukrowym 3:2 po 4 l. (resztę dozbierały z nawłoci).
Mikstura do nakraplania/oprysku przeciw warrozie metodą „podziel i lecz”
Słoik litrowy, do tego wsypuję 30 g kwasu szczawiowego, 200 g cukru, zalewam wodą do pełna, mieszam. Gotowe! I działa!
O tym warto pamiętać.
Przy podziale, gdy odkład czerwowy nie stawia się na górę odkładu z pszczołą lotną, a z boku, wtedy trzeba ten odkład czerwowy postawić parę metrów obok. Dlaczego? Ano sam się przekonałem. Wtedy pszczoły, gdy czerwowy stoi blisko z odkładem p. lotnej, zlatują tam, gdzie jest więcej pszczół (do odkładu czerwowego). I tym samym odkład z pszczołą lotną jest słaby.
Przed zastosowaniem metody trzeba dokonać monitorig warrozy. Gdy opad martwej warrozy jest powyżej 30 szt./dzień, piszą, iż nie ma sensu stosować „podziel i lecz“. Wtedy pozostaje tylko kwas mrówkowy.
Oprysk roztworem cukrowym kwasu szczawiowego, wykonywany latem, ma większą skuteczność od nakraplania. Do nakraplania letniego potrzebne jest 100 -150 ml roztworu. (od dołu oprysk). Ja zawsze stosuje oprysk.
Gdy jest duży ładunek warrozy w ulu, a po zabiegu spadnie ok. 5000 warrozy, do tygodnia wymagany jest drugi zabieg kwasem szczawiowym.
Tu uwaga, gdy się dzieli rodzinę na dwa odkłady, trzeba brać pod uwagę, iż odkład czerwowy przy dużym ładunku warrozy, może być przez warrozę osłabiony!
Ponadto w tej metodzie ostrożnie z podkarmianiem! Za dużo pokarmu, wtedy nie ma miejsca na składanie jaj przez matkę, no i marnie to wygląda.
Stara prawda, jak będzie przygotowana rodzina pszczela na nowy sezon, zależy od pszczelarza, od skuteczności zabiegów późnego lata w pasiece.
W ulach wielokorpusowych bardzo łatwo doprowadzić, poprzez podział, do stanu bezczerwowego rodziny.
Z „podziel i lecz” dr G. Liebiga mam doświadczenie przeszło dziesięcioletnie. Metoda jest niezależna od pogody, umożliwia zimowanie bardzo silnych rodzin.
Walka z warrozą kwasem szczawiowym, koszty w porównaniu do innych metod są naprawdę śmieszne:
Jeden kg kwasu szczawiowego kosztuje 21 zł, z tego można sporządzić 33 l roztworu do leczenia. Cukier 6,6 kg. Przy cenie cukru 2,5 zł za kilogram,
1 l roztworu do leczenia kosztuje 1,14 zł!
Wstawiłem na stronę prognozę pogody z YR.no i licznik odwiedzin.