Skip to content
Menu
Bienenhalter
  • Pszczelarstwo
  • Wpisy
  • Pszczelarz
  • Ule
  • Pszczoły
  • Przeciw warrozie
  • Linki
Bienenhalter
varroa na pszczole

Przeciw warrozie

Zabiegi późnego lata – kwas mrówkowy przeciw warrozie.

W tej metodzie nie potrzeba żadnych dodatkowych sprzętów (oprócz dozownika kwasu mrówkowego),
a pracochłonność metody, na jeden ul wynosi 10 minut.

Opis metody

25.7 Po miodobraniu miodnia wraca z powrotem do ula, a kratę odgrodową usuwa się. Jak spadnie w przeciągu ostatnich trzech dni, więcej niż 10 szt martwej Varroa (do szufladki pod dennicą osiatkowaną) natychmiast zabiera się miodnię, daje pusty korpus i startuje z dozowaniem kwasu mrówkowego, z wykorzystaniem Liebig Dispensera.

Jeżeli nie opada te wspomniane 10 szt, to czekać!!! To się opłaca!! W tym okresie nie karmić!

Wcześniej 18.8 czerw ułożony do zimy, w górnym korpusie gniazdowym, będzie się wygryzał a czerw pszczoły zimowej będzie lokalizowany w niższym korpusie na starszych plastrach.

Zabiera się dolny korpus z ciemnymi plastrami do przetopu. Jednocześnie ocenia się zdolność rodziny do zazimowania, w taki sposób, iż dla silnych rodzin (a o takie chodzi) powinno być, przy dwóch korpusach pełnych pszczół, w dolnym korpusie od spodu, pszczół zwisających z pięciu uliczek. Jak rodziny nie spełniają ww kryterium (zwisających z pięciu uliczek) to są łączone – pszczoły strząsane przed wylot sąsiedniego ula, aby to kryterium uzyskać. Właśnie tak silne rodziny, przygotowywane do zazimowania podlegają „dalszej obróbce”. Nakłada się pusty korpus (po usuniętych plastrach z dołu) i wkłada Liebig Dispenser z 100 ml 85% kwasu mrówkowego, który ma wyparować w przeciągu 3 dni. Ważne, iż nałożenie uprzednio korpusu z dot. miodni (jasne plastry) powoduje bufor pomiędzy czerwem (w dolnym korpusie) a dozownikiem kwasu mrówkowego, tak iż uszkodzenia matek, czerwu, dla tego układu są pomijalne.

21.8 Po tej operacji Liebig Dispender jest wyjmowany, na ramki nakładana folia (robi się szczelinę – nie zakrywa folią wszystkie ramek) daje pojemnik plastikowy i zakarmia dużymi dawkami syropu.

15.9-30.9 Dalszy monitoring varroa, jak po zakarmieniu jest opad martwego roztocza powyżej 5 szt/dzień następuje ponowny zabieg, taki sam jak dokonany przed zakarmianiem.

Zabiegi późnego lata – kwas szczawiowy przeciw warrozie.

Opis metody

24.7 albo wcześniej po odwirowaniu miodu, miodnia wraca z powrotem do ula rodziny gospodarczej.

25.7 albo później (max do połowy sierpnia) przy ładnej pogodzie, dzieli się rodzinę gospodarczą na odkład

z pszczołą lotną i odkład z czerwem.

W tym celu miodnię ze znajdującymi się pszczołami daje się na dennicę (dotychczasową), a do miodni daje dwie ramki z pokarmem i matkę w klateczce z ciastem. Jest to utworzony odkład z pszczołą lotną. Tego odkładu nie wolno zaraz podkarmiać płynnym syropem, gdyż prowadzi to do rabunku. Korpusy (dwa dotychczasowe gniazdowe z czerwem, które są pozbawione matki) – nazywany teraz jako odkład czerwowy, stawia się na nową dennicę, na wierzch utworzonego odkładu z p. lotną i mocno zwęża wylot ula. Wylot ma być w tym samym kierunku, co wylot odkładu z p. lotną.

27.7 Dwie trzecie pszczół będzie się znajdować w odkładzie z p. lotną i wcześnie rano nakrapla się ten odkład kwasem szczawiowym (3,5%) lub oprysk tym kwasem, może być także zastosowany kwas mlekowy (15%). Przy silnym porażeniu warrozą, zabieg powtarza się po 4 dniach.

15.8 Odkład z czerwem, wolny jest od czerwu. Usuwa się z niego stare ciemne plastry, tak aby zestawić na jednym korpusie. Można wtedy wywirować spadź, wrzos, wszystkie ramki usunąć i zamienić na ramki z węzą, pamiętając o konieczności pozostawienia dwóch ramek z pokarmem. Po tych czynnościach dokonuje się zabieg przeciw warrozie, analogicznie jak dla odkładu z p. lotną. Przy silnym porażeniu warrozą, zabieg powtarza się po 4 dniach.

28.8 W zależności od pogody, przeważnie w tym czasie prawie każdy odkład „czerwowy” będzie miał już czerwiącą matkę. Jeżeli nie, nic nie stoi na przeszkodzie, aby pszczoły z tego odkładu strząsnąć przed wylot

z odkładem z p. lotną.

W październiku, wg uznania, można te dwa odkłady połączyć – usunąć starą matkę

i prosto nałożyć korpus z młodą matką – nie potrzeba stosować gazety. W tej metodzie można pozyskiwać późne pożytki, dokonywać bez problemów wymiany plastrów, wymiany matek, powiększać ilość rodzin, czy w końcu zimować rodzinny o ponadprzeciętnej sile. Co też istotne pracochłonność tej metody to 15 minut na ul.

Godzina po godzinieNa 45 dni
sierpień 2022
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
« mar    

Ostatnie wpisy

  • Ocieplenie ula, czy jest potrzebne?
  • Wosk pszczeli i węza
  • Porównanie ula wielokorpusowego z ulem dadanta
  • Dojrzały miód, kiedy wirować?
  • Bee Hive Tracker, aplikacja do obsługi pasieki

Archiwa

Kategorie

  • Bez kategorii
  • Gospodarka
  • warroza

  • 113 362

„Mała jest pszczoła wśród latających stworzeń, lecz owoc jej ma pierwszeństwo pośród słodyczy”. (Syr 11,3)

Uwaga: Nie jestem zainteresowany, pozycjonowaniem mojej strony www, nie prowadzę kanału sprzedaży, nie jestem zainteresowany ofertami w zakresie działań SEO. Bardzo proszę o nieprzysyłanie mi maili z ofertami.

Polityka prywatności

  1. Adres witryny internetowej to: http://serwer44732.lh.pl.
  2. Zbieranie danych osobowych. Nie są zbierane dane osobowe użytkowników, nie są przetwarzane żadne dane osobowe.
  3. Osadzone treści z innych witryn. Artykuły na tej witrynie mogą zawierać osadzone treści (np. filmy, obrazki, artykuły itp.). Osadzone treści z innych witryn zachowują się analogicznie do tego, jakby użytkownik odwiedził bezpośrednio konkretną witrynę.
  4. Analiza statystyk. Dane ze statystyk na witrynie nie są udostępniane. Licznik odwiedzin ma wyłącznie charakter informacyjny o ilości odwiedzin.
  5. Rejestracja na witrynie internetowej. Nie umożliwia się rejestracji użytkowników.
  6. Prawa autorskie. Zabrania się kopiowania informacji, zdjęć, tekstów i innych części opublikowanych na niniejszej witrynie internetowej, bez zgody właściciela w celu ich rozpowszechniania w jakiejkolwiek formie.
  7. Dane kontaktowe: eryk@bienenhalter.com.pl.

©2022 Bienenhalter | Powered by SuperbThemes & WordPress