Skip to content
Menu
Bienenhalter
  • Pszczelarstwo
  • Wpisy
  • Pszczelarz
  • Ule
  • Pszczoły
  • Przeciw warrozie
  • Linki
Bienenhalter

Prace wiosenne w pasiece do wykonania

Opublikowano 20 marca 202014 czerwca 2022

Jakie prace wiosenne w pasiece trzeba wykonać?

W tej metodzie gospodarowania odpowiedź jest prosta. Po przejściu zimy, poza sprawdzeniem ilości pokarmu (zabraniem ramek – nadmiaru pokarmu lub dołożenia ramek z pokarmem, w przypadku małych zapasów), w zasadzie do kwitnienia wiśni nie ma potrzeby w rodzinach gospodarczych nic czynić.

Oczywiście zdarzy się, iż niekiedy są rodziny, które odstają od normy, wtedy takie nie likwiduję, lecz nakładam na silne rodziny podkładając kratę odgrodową. Po czterech tygodniach zabieram te korpusy i stawiam na nowe stanowisko (na dennicę i przykrywa powałką + daszek z blachy) Z chwilą kwitnienia wiśni zakładam miodnie.

Jakie u mnie prace wiosenne w pasiece nie mają miejsca.

W tym modelu gospodarowania nie występują ule ocieplane, maty ocieplające, przegrody, wysokie powałki z poduszkami z sieczki czy mchu, daszki dwuspadowe, tudzież lądowiska pszczół przy wylotach, bo po prostu jest to niepotrzebne. Nie przestawiam korpusów, nie podkarmiam – nie walę placków ciasta cukrowego i/lub ciasta z pyłkiem, albo innych specyfików typu ekstazy. Takie działania są niepotrzebne, co gorsza mogą czynić szkody. Nie ustawiam poideł z wodą – woda jest wszędzie. Poidła to narzędzia do dystrybucji wirusów. Ul nie może mieć wręgów, gdyż one utrudniają prace pasieczne, szczególnie kontrolę nastroju rojowego, o której napisałem poniżej.

Oczywiście ul musi posiadać izolację z góry gniazda: płyta styrodurowa 30mm, a to po to, aby operacja słoneczna, latem gdy są upały, nie ugotowała pszczół!.

Prace wiosenne w pasiece – zakładam miodnie.

Miodnie zakładam jednocześnie we wszystkich rodzinach, w terminie zakwitania wiśni, tj. ok. 15 kwietnia. Korpus miodni zestawiam z 3-5 ramek odbudowanych (jasnych, które nie były ani razu zaczerwione), reszta ramek to ramki z węzą. Taki układ po pierwsze nie ochładza gniazda, po drugie pszczoły przy dobrym wziątku odciągają węzę, składają miód do ramek odbudowanych, gdy się ochłodzi (w kwietniu i maju często się to zdarza) pszczoły schodzą do gniazda. Miód wirowany z ramek, które nie były ani razu zaczerwione, jest wysokiej jakości, czego nie można powiedzieć, gdy wiruje się miód z czarnych plastrów (przeczerwionych).

Wraz z zakładaniem miodni do rodni wkładam ramkę pracy. O walorach ramki pracy napisałem we wpisie ramka pracy narzędzie do walki z warrozą.

Schemat układu gniazda na wiosnę w ulu wielokorpusowym.

Prace wiosenne w pasiece – okres rójek (maj/czerwiec)

Rodziny kontroluję co tydzień. Kontrola nastroju rojowego wg schematu jak niżej, jest jednym z najlepszych sposobów diagnozy nastroju rojowego o skuteczności ca 97%. Rozchylam korpusy i od spodu świecę latarką. Nie ma miseczek matecznikowych, lub są, ale bez jajek, kontrola skończona – rodzina nie jest w nastroju rojowym. Są miseczki, w których matka złożyła jajeczko, (gdy trafi się chociaż jedna), wtedy rodzina jest w nastroju rojowym, no cóż, trzeba każdą ramkę w rodni ula przejrzeć i miseczki/mateczniki usunąć. Jest to najprostszy i najlepszy sposób przeciwdziałania wyjścia roju.

Prace wiosenne w pasiece – jak nie walczę z nastrojem rojowym.

Porady z tworzeniem odkładów dla zapobiegania rójce, są zalecane w poradnikach i literaturze pszczelarskiej poprzez podział rodziny na odkład z miodnią – pszczoła lotna i odkład z czerwem i matką. Po ich utworzeniu sytuacja jest taka: ten z lotną pszczołą utraci znacznie, poprzez oddzielenie od matki, motywację do zbioru miodu, a ten z czerwem będzie miał ograniczenie w czerwieniu matki, tak że w późniejszym czasie nastąpi znaczne osłabienie siły rodziny. Poza tym nie będzie przez wiele dni zbierać w ogóle miodu. Dodatkowo przy braku pogody lub/i załamaniu się pożytku, nastrój rojowy wcale nie mija. Miałem także przypadki zabijania matek po połączeniu odkładów (zalecany w tej metodzie powrót do stanu poprzedniego). Zazwyczaj nastrój rojowy występuje w silnych rodzinach, przy pożytku rzepakowym (połowa-koniec pożytku). Obecnie dość szybko następuje po nim pożytek z akacji, stąd straty w wydajności miodowej przy takich działaniach są duże. Nie bez znaczenia jest również, że taki podział rodziny dla zapobiegania rójki jest pracochłonny i wymaga dodatkowego sprzętu. Uważam, że to nie jest metoda godna polecenia!

Godzina po godzinieNa 45 dni
sierpień 2022
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
« mar    

Ostatnie wpisy

  • Ocieplenie ula, czy jest potrzebne?
  • Wosk pszczeli i węza
  • Porównanie ula wielokorpusowego z ulem dadanta
  • Dojrzały miód, kiedy wirować?
  • Bee Hive Tracker, aplikacja do obsługi pasieki

Archiwa

Kategorie

  • Bez kategorii
  • Gospodarka
  • warroza

  • 113 358

„Mała jest pszczoła wśród latających stworzeń, lecz owoc jej ma pierwszeństwo pośród słodyczy”. (Syr 11,3)

Uwaga: Nie jestem zainteresowany, pozycjonowaniem mojej strony www, nie prowadzę kanału sprzedaży, nie jestem zainteresowany ofertami w zakresie działań SEO. Bardzo proszę o nieprzysyłanie mi maili z ofertami.

Polityka prywatności

  1. Adres witryny internetowej to: http://serwer44732.lh.pl.
  2. Zbieranie danych osobowych. Nie są zbierane dane osobowe użytkowników, nie są przetwarzane żadne dane osobowe.
  3. Osadzone treści z innych witryn. Artykuły na tej witrynie mogą zawierać osadzone treści (np. filmy, obrazki, artykuły itp.). Osadzone treści z innych witryn zachowują się analogicznie do tego, jakby użytkownik odwiedził bezpośrednio konkretną witrynę.
  4. Analiza statystyk. Dane ze statystyk na witrynie nie są udostępniane. Licznik odwiedzin ma wyłącznie charakter informacyjny o ilości odwiedzin.
  5. Rejestracja na witrynie internetowej. Nie umożliwia się rejestracji użytkowników.
  6. Prawa autorskie. Zabrania się kopiowania informacji, zdjęć, tekstów i innych części opublikowanych na niniejszej witrynie internetowej, bez zgody właściciela w celu ich rozpowszechniania w jakiejkolwiek formie.
  7. Dane kontaktowe: eryk@bienenhalter.com.pl.

©2022 Bienenhalter | Powered by SuperbThemes & WordPress