Jest zima. Czas sprzyja, aby podzielić się: nastrój rojowy i moje doświadczenia.
Nastrój rojowy? Podaję praktyczne wskazówki, z własnego doświadczenia.
Uważam, że pszczoła bezobsługowa to mit na resorach. Nastrój rojowy to normalne zjawisko w pasiece, dochodzi do niego gdy rodzina jest w szczycie swojego rozwoju. Trzeba tego pilnować, bo gdybym tego nie robił, pszczoły się wyroją i miodu z takiej rodziny już nie będzie …
Może jest to wkurzający okres, bo od początku maja do końca czerwca, pszczoły mogą się roić. I tu uwaga, niekoniecznie? Miałem przypadki rójki w sierpniu i we wrześniu. Powód – silne rodziny, cicha wymiana matek to i poszły na drzewo. Literatura mówi, że to się zdarza. Druga uwaga, gdy jest rodzina chora (silne porażenie warrozą, zgnilec), aby się ratować, też może się roić we wrześniu. Dlatego roje ze sierpnia, września – uwaga na takie roje!
Powtórzę, któryś raz wskazówkę dr Liebiga, „dużo pszczół to dużo czerwu, a dużo czerwu to dużo pszczół, a dużo pszczół to dużo miodu…”
Są lata rojne i są lata, gdzie nastrój rojowy występuje sporadycznie, niezależnie od cech genetycznych matek.
Gdy czytam, ze pszczoły się nie roją, to nie oznacza dobrych matek (tego nie wykluczam), ale słabe rodziny na wiosnę. Dojdą do siły na rzepaku, wtedy tak jak to się chwalą mechanizatory, robią odkłady i po problemie. A ile zebranego miodu ?
Uwaga na pogotowie rojowe!
Jak rój nie zostanie schwytany, nie ma żadnych szans na przeżycie w środowisku naturalnym. Z drugiej strony, zajęcie zbierania roja z drzewa może być niebezpieczne (upadek z drabiny).
Dla mnie zupełnie niezrozumiałe są ogłoszenia w sieci: pogotowie rojowe. Nie zbieram rojów niewiadomego pochodzenia. Powód, można za darmo sobie zapaskudzić pasiekę chorobami bakteryjnymi, w tym AFB – amerykańskim zgnilcem złośliwym …
Niedopasowana pojemność ula powoduje powstawanie nastroju rojowego. Dlatego, tak jak opisuję we wpisie prace wiosenne w pasiece do wykonania, wcześnie zakładam miodnie. Gdybym tego nie zrobił, pszczoły zalewać będą gniazdo, wytworzą wianki miodu i pszczoły nie będą przechodzić do nałożonej miodni. Prędzej się wyroją. Tak jak już też opisywałem, zalewanie gniazda miodem powoduje, że matka nie ma miejsca na składanie jaj – no i nastrój rojowy pewny. To samo będzie się działo, gdy popełnia się błędy w nakładaniu miodni, np. poprzez dawanie do miodni na przemian ramka z węzą, ramka odbudowana (rotacyjna z Celle). Tak też kiedyś robiłem i zaniechałem. Niestety plastry do miodni muszą być podawane w bloku, a nie jak sandwich.
Dalej, gdy ule stoją w maju/czerwcu w pełnym słońcu o nastrój rojowy nie jest trudno. Jeszcze gorzej, jak są pomalowane na ciemne kolory – słońce robi swoje. Dlatego ule mam pod drzewami owocowymi, a maluję farbami bezbarwnymi lub o kolorze drewna. Okresy niepogody po dobrym wziątku pyłkowym, to powód do rójki. (Niektórzy wręcz uważają, nie ma dobrych zbiorów pyłku na wiosnę – mało nastroju rojowego).
Umożliwiam rodzinie zawsze zabudowę woskową (węza+ramki pracy), co hamuje nastrój rojowy.
Jak oceniam nastrój rojowy bez otwierania ula?
Pszczoły w nastroju roboczym „jednym sznurem“, prosto wracają do ula, ciężko lądują, znoszą dużo pyłku. Te w nastroju rojowym, wystarczy stanąć za ulem i można zobaczyć, lot zygzakowaty. Pszczoły wylatują i wlatują zygzakiem, siedzą na wylotku. Czym większy nastrój rojowy, jest ich więcej. Noszenie pyłku jest skromne, przez wylot widać wiszące na dennicy łańcuszki pszczół.
Jednak nie obejdzie się bez otwierania uli, te podejrzane przeglądane są w pierwszej kolejności.
Od czego zależy nastrój rojowy?
Jest parę takich trywialnych pozycji.
- Od pory roku – wiadomo.
- Dalej od siły rodziny.
- Później od tzw. pastwiska pszczelego, czyli bazy pożytkowej i miejsca usytuowania pasieki.
- Pogoda odgrywa niebagatelną rolę w powstawaniu nastroju rojowego.
- I na końcu jest pszczelarz i jego wiedza, sposób prowadzenia gospodarki pasiecznej. Jak coś idzie nie tak, to zawsze jest winny ten co stoi za ulem. Nie chce być inaczej.
We wpisie prace wiosenne w pasiece do wykonania opisałem, w jaki prosty sposób diagnozuję i zapobiegam wyjściu roju.
Ten sposób jest dziecinnie prosty … można by dużo pisać, lecz czy potrzeba?